Достапни линкови

Талибанците повикаа на бојкот на претседателските избори


Во Авганистан денеска започнува кампањата за вториот круг претседателски избори, закажани за 7-ми ноември. Претседателот Хамид Карзаи се согласи на втор круг откако комисијата на Обединетите Нации поништи голем број гласови од првиот круг, одржан на 20-ти август поради нерегуларности. Против кандидат на Карзаи му е поранешниот шеф на дипломатијата Абдула Абдулах. Талибанците денеска повикаа на бојкот на вториот круг и им се заканија на сите што ќе учествуваат.
XS
SM
MD
LG