Достапни линкови

НАТО членките на состанок во Словачка


Министрите за одбрана на 28 земји членки на НАТО денеска ќе се сретнат во главниот град на Словачка, Братислава, да разговараат за стратегијата на алијансата за Авганистан. Секретарот на НАТО Расмусен побара од членките повеќе внимание да посветат во донесувањето на мир и стабилност на Авганистан и ја нарече мисијата најкоплексен предизвик на алијансата, кој досега бил преземен. На состанокот ќе се разговара и дали Америка треба да испрати уште воени трупи во оваа земја.

XS
SM
MD
LG