Достапни линкови

Џо Бајден во посета на Полска


Полскиот премер Доналд Туск, денеска по средбата со американскиот вице премер Џо Бајден, изјавил дека Полска е подготвена да учествува во преговорите за реконфигурација на американски ракетен систем. Тој изјавил дека Полска е подготвена да учествува во тој проект до степен до кој е потребно. Американскиот претседател Барак Обама во септември предложи реконфигурација на против ракетен систем, со кој се укинаа плановите на администрацијата на Буш , да се постават против ракетни бази во Полска и Чешка.
Полска и Чешка се загрижени што плановите на Обама за помирување со Русија може да се одразат на нив.
Бајден денеска е во посета на Полска, утре ќе ја посети Романија а вo петок Чешка
XS
SM
MD
LG