Достапни линкови

Турција ќе го подржува Азербејџан во спорот со Ерменија


Турскиот министер за надворешни работи,Ахмед Давитоглу, изјавил денеска дека Турција и понатаму ќе го подржува Азербејџан за конфликтот што го има со Ерменија за спорната област Нагорно Карабах, и покрај тоа што Анкара и Ереван, потпишаа протокол за помирување и отварање на границите. Турција ќе го подржува Азербејџан се додека проблемот не биде решен, изјавил турскиот министер. Аџербејџан кој има блиски односи со Турција го критикуваше потпишувањето на протоколот меѓу Турција и Ерменија.

XS
SM
MD
LG