Достапни линкови

Ке има ли втор круг избори во Авганистан?


Изборните органи во Авганистан се поготвуваат да објават дали ќе има втор круг претседателски избори меѓу актуелниот претседател Хамид Карзаи и главниот противник Абдула Абдула, поранешен авганистански министер за надворешни работи. Изборна комисија подржана од Обединетите Нации се очекува да ги објави наоди од истрагата за злоупотреби при гласањето на 20 Август. Според прелиминарните резултати Карзаи освои 54,6 проценти од гласовите на 20 август. Сепак, вториот круг може да има доколку поради злоупотреби се дел од неговите гласови и тој не добие над 50 насто гласови во првиот круг.
XS
SM
MD
LG