Достапни линкови

Хондурас - Протераниот Зелаја и натаму во бразилската амбасада


Привремениот лидер на Хондурас изјави дека Роберто Мичелети изјави дека е готов да разговара со протераниот Претседател Мануел Зелаја. Услов е Зелаја да прифати нови претседателски избори на 29 Ноември. Тој беше во егзил од Јуни, но во понеделникот се врати и моментално е во бразилската амбасада во Текучикалпа која пак е опколена од армијата на Хоиндурас и е без струја и телефон. Бразил побара итна седница на Советот за Безбедност на Обединетите Нации. Соединетите Држави и Европската Унија бараат Зелаја да се врати на челно на Хондурас.
XS
SM
MD
LG