Достапни линкови

Русија се откажа од ракетниот систем во Калининград


Русија се откажува од инсталирање на својот ракетен систем во Калининград, на границата со Европската унија. Оваа одлука следува откако САД се откажаа од проектот за антиракетен штит во Европа, соопштува помошникот на рускиот министер за одбрана, задолжен за наоружување, Владимир Поповкин.
Тој вели дека Русија се откажува од контрамерките што ги планираше како одговор на распоредување на антиракетниот штит во Европа.
XS
SM
MD
LG