Достапни линкови

Туркменистан најавува зголемување на извозот на гас


Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов вели дека неговата земја е посветена да ги рашири правците за извоз на гас. Тој најавува голема иднина за проектите за извоз на гас во Кина, Пакистан, Индија преку Авганистан и во Европската унија преку гасоводот Набуко. Бердимухамедов посочува дека земјата има доволни количества на гас за да потпише долгорочни договори за сите овие проекти.
XS
SM
MD
LG