Достапни линкови

Русија се противи на повлекување на ОБСЕ од Косово


Русија се спротиставува на повлекувањето на мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа од Косово под изговор за намалување на меѓународното присуство. Таков чекор никој не одобрил и тоа е еднострана одлука со која се загрозува ефикасноста на акциите преземени под мандатот на ОБСЕ, изјави рускиот претставник во Организацијата, Анвар Азимов. Тој наведе дека со тоа се поткопува довербата на Србите во ОБСЕ.
XS
SM
MD
LG