Достапни линкови

Осум години од терористичките напади во Америка


Во САД денеска се одбележуваат осум години од терористичките напади врз кулите близначки во Њујорк, во кои загинаа некоку илјади луѓе. Освен кулите близначки беше нападнат и Пентагон, а еден авион се урна и во Пенсилванија. По нападите кои се први на американскиот континентален дел воопшто во историјата на САД, Американците им објавија војна на терористичките организации. На денешната комеморација во Њујорк се очекува да се обрати и државниот секретар Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG