Достапни линкови

Недовербата меѓу Вашингтон и Москва исчезнува


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека односите меѓу Москва и Вашингтон, се подобруваат и старата недоверба исчезнува. За денешна Росискаја газета, Лавров вети нови напори во преговорите за нов договор за намалување на нуклеарното оружје кој треба да го замени СТАРТ договорот кој истекува во декември. Претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитри Медведев се согласи во јули во Москва СТАРТ да биде заменет со нов договор.
XS
SM
MD
LG