Достапни линкови

Израел ќе гради на Западниот Брег


Израел потврди дека планира изградба на нови живеалишта во доселеничките населби на Западниот Брег, пред да почне да размислува за запирање на градбите, и покрај тоа што Вашингтон го критикува таквиот чекор. Министерот за транспорт Израел Кац, за израелското државно радио изјави дека премиерот Бенјамин Нетанјаху ќе одлучи за градењето стотици живеалишта, во наредните денови.
Белата куќа изрази жалење за новиот план за градење и оцени дека ваквите акции го отежнуваат создавањето поволна клима за мировни преговори на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG