Достапни линкови

Mолдавскиот претседател се повлекува?


Актуелниот молдавски претседател Владимир Воронин ќе ја напушти функцијата идната недела, јавуваат агенциите.
Воронин требаше да поднесе оставка, откако прозападната коалиција победи на јулските парламентарни избори. Сепак, неговата Комунистичка партија, вчера ги оспори изборите и поднесе жалба до Уставниот суд на Молдавија.
Комунистичката партија денеска соопшти дека е можно Воронин да се повлече, но дека нема конечна одлука за тоа.
XS
SM
MD
LG