Достапни линкови

Турција ја завршува војната со курдските бунтовници


Mинистерот за внатрешни работи на Турција Бешир Аталај соопштува дека набрзо ќе биде објавен план за завршување на 25-годишниот конфликт со курдските бунтовници.
Тој рече дека турската влада бара начин да ги натера курдските бунтовници да го остават оружјето, но не предвидува нивна амнестија.
Курдските бунтовници бараат безусловна амнестија, која би се однесувала и на нивните лидери.

XS
SM
MD
LG