Достапни линкови

Нова единица за испрашување осомничени терористи


Американскиот претседател Барак Обама одобри нова единица за испрашување на осомничените за тероризам. Единицата се вика Организација за сослушување битни затвореници и ќе биде под директен надзор на претседателскиот националнен совет за безбедност.
Формирањето на единицата доаѓа по критиките во медиумите дека истражителите на ЦИА ги малтретирале осомничените.
XS
SM
MD
LG