Достапни линкови

Ирачки шиитски водач во иранска болница


Еден од намоќните ирачки шиитски лидери, Абдул Азиз Ал Хаким е примен во болница во Иран, по неуспешното лекување од рак на бели дробови. Неговата партија соопшти дека тој е во стабилна состојба.
Ал Хаким, како шеф на најголемата шиитска партија во Ирак, има огромно влијание во земјата. Тој е во добри односи и со Американците, но и со ирачките подржувачи.

XS
SM
MD
LG