Достапни линкови

Иран им дозволи на ОН да посетат нуклеарен реактор


Иранските власти им дозволија на инспекторите на Обединетите нации да посетат еден речиси завршен нуклеарен реактор, а ќе им одобрат и поголеми права за надзор во другите нуклеарни постројки, соопштуваат во Меѓународната агенција за атомска енергија во Виена.
Нуклеарната програма на Иран предизвикува конторвезии, затоа што западот се плаши дека Исламската република може да развие атомско оружје.
XS
SM
MD
LG