Достапни линкови

Москва, Берлин: Интензивирање на трговските врски


Русија и Германија имаат многу можности за интензивирање на трговските врски и покрај глобалната економска криза. Ова го изјавија претседателот на Русија Дмитри Медведев и германскиот канцелар Ангела Меркел за време на нивните денешните разговори во Сочи. Како пример за руско германската соработка Медведев го посочи гасоводот Северен тек. Меркел на новинарите им изјави дека го покренала прашањето за последните убиства на тројца активисти за човекови права во Чеченија.
XS
SM
MD
LG