Достапни линкови

Хилари Клинтон ќе ги посети жртвите од силувања во Конго


Американската државна секретарка Хилари Клинтон, за време на својата африканска турнеја, денеска во Конго ќе ги посети и жртвите на силување и на други сексуални злодела во таа земја. Таа сака да обрне поголемо внимание на тие проблеми, бидејќи според официјалните податоци на ОН, од почетокот на воените немири во Конго во 1996, па до денес, се силувани најмалку 200.000 жени. Иако војната заврши во 2003, на истокот од Конго силувањата и сега се честа појава.
XS
SM
MD
LG