Достапни линкови

Кадиров вети целосна истрага за смртта на Естемирова


Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров повторно ги негира обвинувањата дека стои зад убиството на познатата руска активистка за човекови права Наталија Естемирова.
Во интервју за Радио Слободна Европа, Кадиров вели дека со обвинувањата за смртта на Естемирова, му се нарушуваат човековите права. Тој вети целосна истрага за смртта на Естемирова, чие тело беше пронајдено во соседната Ингушетија, неколку часа откако беше киднапирана во чеченската престолнина Грозни.

XS
SM
MD
LG