Достапни линкови

Грузија и Русија се обвинуваат за Јужна Осетија


Грузиските власти ја обвинија Русија дека ја поместувала границата меѓу Грузија и сепаратистичката област Јужна Осетија и оти освојува делови од грузијската територија. Во соопштението на министерството за внатрешни работи се наведува дека лидерите на Јужна Осетија во минатиот петок побарале од Грузија да ги врати, како што се наведува, старата осетијска земја. Претходно Русија ја предупреди Грузија дека е одговорна за провокациите во Јужна Осетија и оти зби можела да употерби сила.
XS
SM
MD
LG