Достапни линкови

Дваесетмина иранци на суд


Дваесетмина иранци во сабота ќе се појават на суд, соочени со обвинениа за „бунтување“ по претседателските изботи кои во земјата се одржаа минатиот месец. Државната новинска агенција ИРНА јави дека дваесетмината се обвинети за иницирање протести поврзани со терористички групи, употреба на оружје и бомби како и испраќање на видео материјали на „медиумите на непријателот“. Агенцијата пишува дека оние кои „ги нарачале“ протестите ќе се појават на суд покасно.
XS
SM
MD
LG