Достапни линкови

Гејтс во посета на Ирак


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, кој е во посета на Ирак, пред пристигнувањето во Багдад, имаше средба со американските сили во базата во Талил, во јужниот дел на земјата. Гејтс оцени дека безбедносната ситуација во Ирак значително е подобрена во последните три месеци. Гејтс денеска го посети и ирачкиот автономен курдски регион, каде што оствари средби со регионалните лидери.
XS
SM
MD
LG