Достапни линкови

Вајгл: треба уште да се работи во спорот со Хрватска


Словенечкиот пратеник во европскиот парламент, Иво Вајгл изјави дека министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт, сака да го реши граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска така што да нема победници или поразени. Тој изјави и дека Словенија мора да работи уште многу за да ја запознае Европа и европратениците со деталите од спорот со Хрватска затоа што, како што рече, мнозинството од европратениците спорот го познава само површно.
XS
SM
MD
LG