Достапни линкови

Русија успешно лансираше стратешка ракета од подморница


Русија успешно лансираше стратешка ракета од подморница, изјави, вчера, рускиот претседател Дмитриј Медведев, во Сочи.
Рускиот претседател не прецизираше од кој тип е истреланата ракета. Од септември 2005 година, Русија ја тестира ракетата со дострел од 8.000 километри Булава, но до сега, резултатите од тие тестирања се оценувани како половични.
XS
SM
MD
LG