Достапни линкови

Загриженост во ООН поради Северна Кореја


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави дека е многу загрижен, зашто Северна Кореја ги „затвори сите видови комуникација“, по завчерашното лансирање на ракета. Бан Ки Мун оцени дека лансирањето на ракетата го отежнува мирното решавање на тензиите поврзани со севернокорејската нуклеарна програма. Официјален Пјонгјанг завчера лансира седум ракети во водите источно од својата територија.
XS
SM
MD
LG