Достапни линкови

Иран и Авганистан тема на разговор на состанокот на Г8


Премиерите на земјите од групата Г8 почнаа тродневни разговори за формирање на заеднички став во врска со немирите во Иран по претседателските избори. На средбата премиерите ќе разговарааи и за состојбата во Авганистан. На состанокот, кој се одржува во Трст Италија, беа поканети и претставници од Иран, но иранските власти ја одбија поканата поради наводно мешање на западот во внатрешната политика на земјата.
XS
SM
MD
LG