Достапни линкови

Иранските власти против Обединетите Нации


Иранските власти го обвинија Генералниот секретар на Обединетите Нации за мешање во внатрешната политика на Иран. Новинските агенции пренесуваат изјава на владин портпарол кој рекол дека Бан Ки Мун „под влијание на одредени сили ја игнорира реалноста за изборите во Иран и изнесува забелешки кои се спротивни на неговите должности“ . Генералниот секретар претходно апелираше до иранските власти да не постапуиваат насилно со цивилите.
XS
SM
MD
LG