Достапни линкови

Меѓународната заедница ја кочи Босна и Херцеговина на пат кон ЕУ?


Премиерот на Република Српска Милорад Додик синоќа изјави дека утре во Бања Лука ќе предложи укинување на ОХР или Канцеларијата на високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, чие постоење, според него, го успорува европскиот пат на Босна, пренесува Танјуг. Учествувајќи во програмата на ТВ Република Српска, Додик изјави дека Хавиер Солана му пренел дека БИХ не ќе може да стане членка на ЕУ се додека не се затвори ОХР.
XS
SM
MD
LG