Достапни линкови

Ерменија ќе гради нуклеарна централа


Министерот за енергетика на Ерменија Армен Мовсисиан изјави дека неговата земја потпишала договор за изградба на нуклеарна централа. Проектот за изградба, како што посочи министерот, е доделен на австриска фирма. Вредноста на новата централа се проценува на 4,5 милијарди американски долари а предгвидено е изградбата да заврши во 2017 година.
XS
SM
MD
LG