Достапни линкови

Полска го одбележува падот на комунизмот


Полска денеска ја одбележува дваесет годишнината од падот на комунизмот. На четврти јуни 1989 година полските државјани изгласа победа за Солидарното движење, што доведе до пад на комунизмот во Полска а подоцна и во другите земји во Источна Европа.
XS
SM
MD
LG