Достапни линкови

Хрватска бара деблокирање на преговорите со ЕУ


Хрватскиот премиер Иво Санадер ја повика денеска Словенија да ги деблокира преговорире за влез на Хрватска во Европската унија. Хрватска го прифати начинот за решавање на граничниот спор што Европската Комисија го предложи, но сеуште не се знае одговорот на Словенија. Доколку тие не го прифатат предлогот, ние бараме преговорите меѓу Хрватска и Унијата да бидат итно деблокирани, изјави Санадер.
XS
SM
MD
LG