Достапни линкови

Прва жена претседател во Литванија


Литванија ќе има прва жена претседател. Далиа Грибаускаите, актелна комесарка за буџет на Европската Унија, победи во првиот круг на претседателските избори во Литванија. Таа најави дека најголем предизвик ќе и биде справувањето со економската криза и корупцијата и оти ќе ја искористи нејзината стручност за извлекување на Литванија од рецесијата.
XS
SM
MD
LG