Достапни линкови

Камерон: НАТО ги следи параметрите на ОН во Либија


Дејвид Камерон
Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ја реафирмираше подршката за операциите на НАТО во Либија, откако тамошните власти ги обвинија силите на Алијансата за убиство на синот на лидерот Муамар Гадафи и три деца. Според Камерон, интервенцијата во северноафриканската земја е во согласност со резолуцијата на Обединетите нации. Британскиот премиер посочи дека извештаите за убиството на 29 годишниот син на Гадафи и неговите три деца се уште не се потврдени. Претходно од НАТО соопштија дека при воздушните напади, наменети за заштита на цивили, не се напаѓаат индивидуалци.
XS
SM
MD
LG