Достапни линкови

На Питер Фејт му истекува мандатот на Косово


Питер Фејт
Новиот претставник на Европската унија на Косово ќе биде избран во наредните три месеци, отако утре му истекува мандатот на сегашниот пратеник во Приштина Питер Фејт. Според дипломатски извори во Брисел, во тој преоден периоддолжноста веројатно ќе ја извршува Фернандо Џентилини, искусен дипломат во кабинетот на високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон.
XS
SM
MD
LG