Достапни линкови

Барак Обама ги охрабри турско-ерменските разговори


Американскиот претседател Барак Обама во рамки на денешната посета на Турција изјави дека неговото гледање на резолцијата со која убиствата врз ерменците од страна на Отоманските Турци во 1915-та година се квалификуваат како ,,геноцид“ не е променето, но избегна да го употреби терминот. Зборувајќи на прес конференцијата со турскиот претседател Абдула Ѓул во Анкара, Обама исто така ги охрабри турско-ерменските преговори за решавање на отворените прашања и нормализирање на односите. Во рамки на посетата на Турција, Обама ќе има средба и со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, а ќе се обрати и во Парламентот. Американскиот претседател на вчерашниот самит Европска Унија- Соединетите Држави го поддржа членството на Турција во Унијата.
XS
SM
MD
LG