Достапни линкови

Вељановски се сретна со претседателката на српскиот Парламент


Македонија и Србија имаат блиска економска соработка и заедничка цел – интеграција во Европската унија, изјави во Белград претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски по средбата со претседателката на Парламентот на Србија Славица Ѓукиќ-Дејановиќ. Вељановски претходно се сретна со српскиот премиер Мирко Цветковиќ, кој оцени дека посетата на македонската делегација, прва по признавањето на Косово од страна на Македонија во октомври минатата година, е значаен чекор за обновата на добрососедските односи.
XS
SM
MD
LG