Достапни линкови

Годишнина од крвавите протести во Тибет


Кинески трупи патролираат во главниот град на Тибет, Ласа, иако атмосферата е мирна на денешното одбележување на годишнината од анти-кинеските протести. Кинеските власти распоредија дополнителни сили, поради како што наведоа, евентуални насилства. На денешен ден минатата година мирната комеморација прерасна во анти-кинески протести и насилства, кои се проширија и во останатите делови на Кина, каде претежно живее тибетантско население.
XS
SM
MD
LG