Достапни линкови

Продолжува истражувањето на матичните ќелии


Американскиот претседател Барак Обама ја укина забраната за користење на федералните средства за истражување на матичните ќелии. По укинувањето на забраната, Обама му даде рок од четири месеци на Националниот институт за здравје да ги одредени ,,новите правила“ во врска со ова прашање. Научниците сметаат дека таквиот вид на истражувања можат да придонесат за лечење на многу болести. Забраната беше воведена од поранешниот американски претседател Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG