Достапни линкови

Тензии на Корејскиот полуостров


Северна Кореја соопшти дека своите оружени сили ги ставила во состојба на целосна борбена готовност откако јужнокорејски и американски војници ги почнаа редовните годишни воени вежби во регионот. Северна Кореја најавија дека ке го смета за акт на војна соборување на нејзиниот сателит кој се готви да го лансира. Соединетите Држави и Јужна Кореја, пак соопштија дека Пјонг Јанг, всушност се готви да изврши тест - лансирање на ракета со голем дострел. Во 12 дневните воени вежби учествуваат 50 илјади американски и јужно корески трупи.
XS
SM
MD
LG