Достапни линкови

Парламентарни избори во Северна Кореја


Во Северна Кореја денеска се одржуваат парламентарни избори. Во оваа земја имено изборите се само формалност, бидејќи власта е во рацете на само една партија на чие чело е Ким Јонг Ил, наведуваат агенциите. На изборите ќе биде избран нов состав на Врховното народно собрание, највисоко тело на оваа земја, иако исходот е познат бидејќи кандидатите ги одредува владата или владеачката Работничка партија.
XS
SM
MD
LG