Достапни линкови

САД не се за долгорочно воено присуство во Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Соединетите Држави, и покрај сегашните планови за испраќање дополнителни сили, не сакаат долгорочно присуство во Авганистан. Обама, во интервју за една американска телевизија, посочи дека Авганистан е познат по тоа што дава отпор на секоја сила за која мисли дека е окупирачка и оти Вашингтон го знае тоа. Обама не прецизира кога американските трупи би можело да ја напуштат таа земја. Деновиве Обама нареди распоредување на дополнителни седумнаесет илјади војници во Авганистан. Вчера тој најави повлекување на повеќето американски сили од Ирак до август идната година. Сепак, како што рече, пеесет илјади ќе останат таму и по тој рок со цел да им помогнат на ирачките безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG