Достапни линкови

Берлин: Двочасовни предупредувачки штрајкови на вработените на аеродромите во Берлин


Вработените во јавниот сектор денеска ќе организираат двочасовни предупредувачки штрајкови на двата меѓународни аеродроми во Берлин. Тие бараат зголемување на платите за осум насто. Синдикатот соопшти дека не го прифаќа понуденото зголемување од 1, 3 проценти. Преговорите се водат за околу 700 000 луѓе вработени во јавниот сектор.
XS
SM
MD
LG