Достапни линкови

Минхен: Одвоени средби на Џо Бајден со рускиот потпретседател и грузискиот претседател


Американскиот претседател Џо Бајден денеска има одвоени средби со рускиот вице премиер Сергеј Иванов и со грузискиот претседател Михаил Шакашвили на конференција за безбедност која продолжува во Минхен, Германија. Во вчерашното обракање Бајден се заложи за напуштање на ризичните пречки во односите на САД и Русија и за наогање области каде двете земји може да соработуваат. Биден додаде дека САД нема да ги признаат како незвисни држави Абхазија и Јужна Осетија.Двата сепаратистички грузиски региони беа признаени од Москва по руската војна со Грузија во Август минатата година.
XS
SM
MD
LG