Достапни линкови

Тел Авив: Израел објави унилатерален прекин на огнот, Хамас не го признава


Изрелските агенции јавуваат за нови ракетни напади врз јужен Израел од Газа и покрај изрелското декларирање за унилтерален прекин на огнот во конфликтот со милитантите на Хамас. Шест ракети исфрлени од Хамас завршиле на Израелско тло, но нема информации за предизвикани штети. Неколку часа претходно Израел објави победа во 22 дневната воздушна и копнена офанзива против исламистичкото движење на Хамас. Изрелските трупи засега остануават во Газа. Хамас објави дека не го признава унилтералниот прекин на огнот, се додека израелските војници не ја напуштат територијата.
XS
SM
MD
LG