Достапни линкови

Брисел: Компаниите да ги тужат руските и украинските компании за гас, советува Баросо


Претседателот на Европската Комисја Жозе Мануел Баросо изјави дека Комисијата ќе ги советува компаниите да ги тужат руската и украинската компанија за енергетика доколку не биде набрзо обновена испораката на рускиот гас низ Украина. Окулу 18 европски земји се соочуваат со недостиг на гас поради руско – украинскиот спор. Русија сега тврди дека го блокира гасот, а Украина дека количествата се намалени. Премиерите на Бугарија и на Словачка две најпогодени земји од недостигот на гас најавија посети на Москва и Киев.
XS
SM
MD
LG