Достапни линкови

Газа: Продолжуваат судирите во Појасот Газа


Продолжуваат судирите меѓу израелската армија и вооружените палестински милитанти во појасот Газа. Припадници на едно вооружено крило на Хамас изјавија дека уништиле два израелски тенкови, но оваа информација ја отфрли израелската армија. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара итен прекин на огнот во Појасот Газа, наведувајќи дека ,,веќе има премногу жртви.“ Од почетокот на израелската операција која веќе навлегува во 18-тиот ден загинаа 900 палестинци.
XS
SM
MD
LG