Достапни линкови

Анкара: Државната турска телевизија почна да емитува програма на курдски јазик


Државната турска радио телевизија од вчера почна со емитување на каналот ТРТ6 на курдски јазик. Новиот ТВ канал во иднина ќе опфаќа и програма на арапски и персиски јазик. На програмата се емитуваат вести, прегледи на културните настани и панел-дискусии.
Редовната програма на ТРТ6 освен во Турција, ќе може да се следи и во Ирак, Иран, Сирија, како и во централноазиските држави.
XS
SM
MD
LG