Достапни линкови

Вашингтон: Даниел Фрид го поздрави усвојувањето на извештатјот на Бан Ки Мун за Косово


Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Даниел Фрид го поздрави усвојувањето на извјештајот на генералниот секретара на ОН Бан Ки Мун ВО Советот за безбедност и нагласи дека планот не го загрозува суверенитетот на Косово. Фрид за Гласот на Америка изјави дека ЕУЛЕКС ке го засили суверенитетот на Косово затоа што ке биде распореден на целата територија. Србите, можат да бидат сигурни дека ке биде вопоставено владеење на правото согласно европските стандарди, а тоа е процес кој овозможува напредок а не поделба на Косово. Белград пак не може да зборува за дипломатска победа бидејки Косово е независно и тој процес е неповратен, рече помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Даниел Фрид.
XS
SM
MD
LG