Достапни линкови

Бомбај: Индиските командоси се обидуваат да воспостават контрола, најмалку 119 загинати


Индиските командоси се обидуват да воспостават контрола во регионот на Мумбаи по серијата координирани напади од вооружени милитанти во индискиот главен финансиски центар, во кој загинаа 119 лица а над 300 се ранети .Агенциите јавуваат дека индиските сили сеуште работат на отсранување на вооружените лица од луксузните хотели Раџ Палас и Оберои каде киднапиарњата следуваа откако вооружени муџахедински групи нападна повеке објекти во градот. Идентитетот на напагачите сеуште не е формално потврден, но агенците јавија дека зад нападот стои релативно непозната исламистичка група Декан Муџахедин.
XS
SM
MD
LG